duminică, 13 februarie 2011

Calificare glorioasa pentru TTA

Ultima etapa din faza grupelor din cadrul celei de-a VI-a editii a Cupei Constructorilor a adus un spectacol desavarsit si goluri pe masura. Sambata, in meciul dintre T&T Access Solutions si Star Instal Construct Real am avut parte de o "ploaie de goluri". Partida disputata de cele doua echipe s-a incheiat cu scorul de 10-7 (4-4) pentru TTA, echipa care-si conferise deja primul loc in Grupa A. Datorita faptului ca deja eram calificati, ne-am permis sa verificam in acest meci si jucatorii care au evoluat mai putin etapele trecute. Asadar, am inceput prima repriza cu: Adrian Racovita, Mihai Nastase (prima evolutie din aceasta editie pentru juvele echipei), Dan Moldovan, Vlad Busila, Cosmin Stanciu; intre buturi, omul cu cea mai mare experienta, Dragos Craciunescu. Pe banca de rezerve, pregatiti sa le vina in ajutor colegilor s-au aflat Marius Tabacu, capitanul echipei, Dan Ionescu, Teodor Adam, Bogdan Micu, Radu Cirlan. TTA a inceput in forta si a deschis scorul in minutul 2 prin Mihai Nastase, care a inscris prima oara pentru echipa in acest sezon. Doua minute mai tarziu, avea sa marcheze si Vlad Busila si jocul avea sa devina unul spectaculos. Cei de la Star Instal nu s-au lasat mai prejos, si astfel au reusit sa egaleze in mai putin de trei minute. In minutul '10, golgheterul nostru, Dan Moldovan a marcat cel de-al treilea gol pentru "specialistii in inaltimi", iar Marius Tabacu avea sa-si treaca numele pe lista marcatorilor dupa doar un minut. A fost o prima repriza alerta cu contraatacuri de ambele parti si cu goluri frumoase. La pauza s-a intrat cu un rezultat de egalitate, 4-4, ambele echipe sperand sa revina si sa intoarca rezultatul.

Repriza a doua a inceput in teren cu Marius Tabacu, Dan Ionescu, Dan Moldovan, Teodor Adam, Bogdan Micu, jucatori experimentati, care sa readuca TTA-ul la conducere. Eroii celei de-a doua parti au fost Teodor Adam, care a marcat doua goluri (un 7 metri) si Dan Moldovan, care a mai inscris de 4 ori in poarta adversarului. La scorul de 6-4 pentru noi, nu asteptam o revenire categorica si rapida din partea adversarului, dar Star Instal ne-a egalat si chiar a preluat conducerea pe tabela cu 7-6 doar in cateva minute cu o ofensiva bine pusa la punct. Insa, omul meciului si al etapei cum avea sa fie ales in cele din urma, Dan Moldovan ne-a salvat inca o data, stabilind egalitatea si mai apoi conducand cu 8-7. In cele zece minute ramase, TTA a vrut sa-si asigure victoria la scor si a mai punctat de doua ori. Golgheterul nostru si-a marcat cel de-al cincilea gol in minutul '39, iar Teo a marcat un 7 metri (obtinut in urma unui fault destul de dur in careu) in ultimul minut de joc. O partida nebuna, nebuna de tot, cu scor de rugby si 17 goluri inscrise in total. T&T Access Solutions a acumulat punctaj maxim in faza grupelor - 12 puncte si merge mai departe in faza eliminatorie a "sferturilor". Echipa noastra se pregateste pentru meciul cu Renault Technologie Roumanie de sambata, 19 februarie - ora 15:00.

P.S.: Hai, TTA, faceti ce stiti voi mai bine: FITI LA INALTIME!